هوشمند سازی ساختمان به چه معناست؟

هوشمند سازی ساختمان چیست،دستگاه هوشمند سازی ساختمان ، طرز کار سیستم هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان چیست؟ مزایای هوشمند سازی

هوشمند سازی ساختمان به معنی کنترل هر چه بیشتر ساختمان از راه دور است یعنی حتی زمانی که در خانه نیستید هم بتوانید روشنایی ، دما ،  وضعیت قفل درها و ورود و خروج از ساختمان را کنترل کنید.

هوشمند سازی ساختمان ( به انگلیسی : Building Intelligence ) یعنی تجمیع و کنترل عناصر اصلی ساختمان و مدیریت و ایجاد رابطه یکپارچه میان آن ها که بتواند به صورت مستمر نسبت به متغیرهای محیط واکنش نشان داده و خود را با آن ها وفق دهد و از سویی دیگر به ساکنین ساختمان اجازه دهد که از منابع موجود به صورتی موثرتر استفاده نمایند و باعث افزایش امنیت و آرامش آن ها شود.

داشتن یک خانه هوشمند به این معنی ست که بتوانید کارهای بیشتری را با سهولت و آسایش بیشتر انجام دهید. حتی زمانی که در خانه نیستید هم بتوانید روشنایی ، دما ، رطوبت هوای اتاق ها ، وضعیت قفل درها و ورود و خروج افراد از ساختمان را کنترل کنید.

امروزه در تمام خانه ها وسایل برقی وجود دارند، کنترل هوشمند لوازم برقی تبدیل به یک الزام برای سبک زندگی مدرن شده است. کنترل هوشمند برای واحدهای مسکونی میتواند امکان روشن و خاموش کردن سیستم های روشنایی یا هوا کش و یا باز کردن پرده ها در ساعت خاص و پخش اذان مثلا از طریق رادیو باشد.

در حال حاضر امکان هوشمند سازی خانه ها بدون سیم کشی و فقط با استفاده از کنترل فراهم شده است.

یکی از اهداف هوشمند سازی خانه ، ایجاد جذابیت و فروش بهتر است، فروشنده با اضافه کردن جذابیت های بیشتر برای خریدار میتواند نظر او را به سمت ساختمان خود جلب کند. ضمن این که خریداران جوان، ترجیح میدهند از امکانات و تکنولوژی های روز دنیا نهایت استفاده را در زندگی شان داشته باشند. خانه هوشمند یکی از مهم ترین امکانات برای زندگی در آینده است.

روش هوشمند سازی ساختمان،تاریخچه هوشمند سازی ساختمان،تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان چیست ؟

هوشمند سازی ساختمان چیست؟

استفاده از تکنولوژی هوشمندسازی ساختمان نه تنها در خانه های لوکس و لاکچری بلکه در خانه های معمولی و متوسط هم با  سرعت زیادی رو به رشد است  و کم کم خدمات هوشمند سازی ساختمان از حالت لوکس خارج شده و تبدیل به یک تکنولوژی ضروری برای هر ساختمان خواهد شد.

بیشتر:  مدل های دکوراسیون اتاق خواب صورتی

ساختمان هوشمند باعث بهینه سازی مصرف انرژی میشود. تجهیزات هوشمند سازی ساختمان را میتوانید از حد بسیار ساده تا معمولی و پیشرفته یا حتی سفارشی سازی شده ، نصب کنید.

شاید تصور کنید هوشمندسازی ساختمان به معنی قراردادن کلیدهای لمسی و کنترل از راه دور وسایل با موبایل و اینترنت است که قرار است در مراکز مهم استفاده شود ولی باید بدانید که این تعاریف یا استفاده از گجت های هوشمند تنها قسمت کوچکی از هوشمندسازی ساختمان محسوب میشوند.

هوشمندسازی ساختمان به معنی کنترل همه تجهیزات ساختمان است. اگر تمام سیستم ها و تجهیزات ساختمان تحت کنترل هوشمند شما باشند میتوانید ادعا کنید که یک خانه هوشمند دارید.

کنترل لوازم برقی ساختمان برای کاهش مصرف انرژی و امنیت بیشتر خانه است.

برای خاموش کردن چراغ های روشن مانده در زمان خواب نیازب به رفتن به حیاط ندارید یا برای خروج از خانه نیازی نیست تمام ترموستات ها را در وضعیت خروج قرر دهید یا سه راهی های برق را دستی خاموش کنید.

ویژگیهای اصلی یک خانه هوشمند عبارتند از :

• ایمنی بیشتر

• کاهش مصرف انرژی

• مانیتورینگ هوشمند

• بهینه سازی هزینه ها

• افزایش سطح رفاه

هزینه هوشمند سازی ساختمان، هوشمند سازی ساختمان در ایران ، هوشمند سازی ساختمان

امکانات ساختمان هوشمند

امکانات ساختمان هوشمند

• سیستم امنیت هوشمند

• سیستم آبیاری هوشمند

• سیستم اعلام حریق و ضد حریق هوشمند

• کنترل روشنایی و کنترل باز و بسته شدن پرده ها به صورت هوشمند

• سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند

• سیستم صوتی و تصویری هوشمند

• سیستم شبیه سازی حضور در خانه برای زمانی که به مسافرت رفته اید

• کنترل تهویه هوا

• سنسورهای حرکتی

• کنترل لوازم خانگی

• کنترل درها و پنجره ها

• سیستم امنیتی ضد سرقت

• سینما خانگی هوشمند

• پخش موسیقی در هر ساعت و هر مکان دلخواه

تفاوت ساختمان هوشمند و BSM

اصطلاح BSM مختصر شده سیستم مدیریت ساختمان ( به انگلیسی :  Building Management System ) است که به معنی کنترل و مانیتورینگ تمام تجهیزات است. ولی خانه هوشمند میتواند فقط بخشی از سیستم BSM باشد. مثلا ممکن است شما فقط سیستم گرمایش مرکزی را کنترل و مانیتور کنید و بقیه سیستم های ساختمان دستی تنظیم شوند. در این شرایط میتوان گفت خانه شما هوشمند شده ولی BSM به طور کامل در ان اجرا نشده .

مهمترین تفاوت خانه هوشمند با BSM در تفاوت بالای هزینه هاست و این که در خانه هوشمند کنترل تجهیزات در اختیار مصرف کننده است ولی در BSM کنترل تجهیزات در اتاق مخصوص کنترل و در اختیار اپراتور است.

سیستم کنترل در هوشمند سازی ساختمان

سیستم کنترل مهمترین بخش هوشمندسازی ساختمان است. به کمک این سیستم میتوانید تجهیزات هوشمند ساختمان خود را کنترل کنید.

زمان خاموش و روشن شدن وسایل، مدت زمان کارکرد و حتی نحوه کارکرد وسایل و تجهیزات در سیستم کنترل مشخص میشوند.

درصفحه کنترلی که برای خانه هوشمند طراحی شده تمام منوها به صورت تصویری و آیکن هستند بنابراین حتی کاربران با دانش کم هم میتوانند به سادگی از امکانات خانه هوشمند استفاده کنند.

برای خانه هوشمند یک ریموت کلی طراحی شده و حتی برای خاموش و روشن کردن سینمای خانگی نیاز به کنترل جداگانه نخواهید داشت و به جای استفاده از کنترل های متعدد تنها با یک کنترل میتوانید تمام دستورهای خود را اجرا کنید.

آیا کنترل دستی و هوشمند همزمان امکان پذیر است

پروتکل های جدیدی که وارد صنعت هوشمندسازی ساختمان شده اند قابلیت کنترل دستی را به آن اضافه کرده اند. یعنی شما میتوانید هم زمان هم کنترل هوشمند خانه را داشته باشید و هم به صورت دستی به همه تجهیزات خانه فرمان دهید. مثلا کلیدهای برق، ترموستات و قفل های هوشمند را میتوانید به صورت دستی خاموش و روشن کنید.

آموزش هوشمند سازی ساختمان ، هوشمند سازی ساختمان چیست،دستگاه هوشمند سازی ساختمان

کنترل دستی و کنترل هوشمند همزمان

مراقبت راحت تر از فرزندان با هوشمند سازی خانه

زمانی که کودک شروع به راه رفتن میکند نیاز به مراقبت از او چندین برابر میشود.  تا زمانی که کودک توانایی راه رفتن ندارد نصب یک دوربین در اتاقش برای مشاهده وضعیت او هنگام خواب کافی است ولی وقتی شروع به راه رفتن میکند نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

استفاده از مگنت های هوشمند روی در و پنجره اتاق کودک، والدین را از حرکت های او مطلع میکند مثلا میتوانید یک چراغ چشمک زن در اتاق خودتان نصب کنید که به محض باز شدن در اتاق کودک، روشن شود و از سویی دیگر با استفاده از تصاویر دوربین های نصب شده در خانه هوشمند میتوانید از شیطنت های فرزندتان مطلع شوید.

در کنترل هوشمند خانه به راحتی میتوانید دسترسی کودک از محتوای نامناسب تلویزیون یا کامپیوتر را محدود کنید و حتی از این که فرزند شما از چه کانالی چه فیلمی را مشاهده کرده، مطلع شوید.

بیشتر:  جدیدترین مدل درب های چوبی

هنگام بازگشت فرزند از مدرسه و وارد کردن رمز ورود ، اعلان حضور او به گوشی شما ارسال شده و میتوانید با دوربین حضور او و دوستانش در خانه را مشاهده کنید.

امکان باز کردن در خانه از راه دور فقط برای افراد دلخواه، مثلا پرستار بچه ، را میتوانید فعال کنید.

روش هوشمند سازی ساختمان،تاریخچه هوشمند سازی ساختمان،تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

مزایای خانه هوشمند

مزایای خانه هوشمند برای سالمندان

خانه هوشمند برای راحتی اعضای خانواده طراحی شده . استفاده از ایکون های بزرگ به جای نوشته روی کنترل مرکزی، استفاده از کلیدهای مکانیکی با قابلیت لیزر روی کلید دلخواه، امکان استفاده از عملکرد سنتی کلیدهای روشنایی ، کنترل تمام خانه با یک صفحه لمسی تبلت مانند قابل حمل، اطمینان از بسته بودن درها بدون این که نیازی به حرکت باشد یا باز کردن در خارج از خانه ، یادآوری زمان مصرف داروها با پخش صدا و یا عکس روی صفحه تلویزیون ، سنسورهای حرکتی که در خانه نصب شده اند یا دوربین های مدار بسته برای اطمینان از سالم بودن سالمندان، سنسورهای فشار زیر تخت که زمان حضور فرد روی تخت خواب را نشان میدهد. باز و بسته کردن پرده ها بدون نیاز به حرکت از مهمترین دستاورد های هوشمندسازی خانه هاست که میتواند مراقبت از سالمندان را راحت تر کند.

مشاهده از راه دور در خانه های هوشمند

در یک خانه هوشمند فرقی ندارد کجا هستید، هر کس زنگ در خانه شما را بزند میتوانید به راحتی پاسخگوی او باشید. شما میتوانید با مشاهده تصویر دوربین و با اتصال به در بازکن تصویری فردی که جلوی در ایستاده را ببینید و با او صحبت کنید و در صورت نیاز در خانه را برای او باز کنید.

تجهیزات هوشمند سازی ساختمان،هزینه هوشمند سازی ساختمان، هوشمند سازی ساختمان

مزایای هوشمند سازی ساختمان

سایر مزایای هوشمند سازی ساختمان

– کنترل تمام عملکردهای خانه از راه دور و مانیتورینگ خانه هر لحظه که بخواهید.

– امنیت حداکثری با نصب سنسورهای حرکتی، مگنت و دوربین های مدربسته، قفل هوشمند تمام درهای خانه

– مدیریت تمام وسایل از راه دور و بهبود عملکرد لوازم خانگی و تجهیزات.

– افزایش راندمان و صرفه جویی در مصرف انرژی

– تجزیه و تحلیل عادات و رفتارهای روزمره افراد خانه و ایجاد تنظیمات اختصاصی متناسب با سبک زندگی خودتان

 

منبع: بیتوته

مطلب پیشنهادی

شیشه بالکن چیست + مدل های شیشه بالکن

مدل شیشه بالکن تاشو بدون فریم تصاویر مدل شیشه بالکن شیشه بالکن یا همان بالکن شیشه …